– Ferja ikke sjødyktig utasunds

Takket nei: Ferjeskipper Reidar Berge (64) fra Gjemnes har 26 års fartstid i Fjord 1 MRF, men takket i likhet med de fleste andre ferjeførerne fra «Midøy» nei til jobb på nyferja. – Båten er rett og slett ikke sjødyktig i det fartsområdet den er satt til å betjene, sier han. Foto: Svein Bjørnerem
Takket nei: Ferjeskipper Reidar Berge (64) fra Gjemnes har 26 års fartstid i Fjord 1 MRF, men takket i likhet med de fleste andre ferjeførerne fra «Midøy» nei til jobb på nyferja. – Båten er rett og slett ikke sjødyktig i det fartsområdet den er satt til å betjene, sier han. Foto: Svein Bjørnerem

Derfor takket skipsførerne fra «Midøy» nei til jobb på nyferja «Kvaløy»

Svein Bjørnerem
Publisert: 21.01.2012 kl. 17:29
Endret: 21.01.2012 kl. 17:29

Nyferja «Kvaløy» er ikke konstruert for det harde fartsområdet utasunds. På grunn av de mange svakhetene takket de fleste ferjeførerne fra «Midøy» nei takk til jobb på den nye.

En av dem er Reidar Berge (64) fra Gjemnes. Han har 26 års erfaring fra MRF, fra flere utsatte strekninger, og dessuten fartstid både som fisker og fra Redningsselskapet. De siste åra har pensjonisten vikariert på bilferja «Midøy» utasunds.

– Jeg er redd for at det ikke nytter verken med styrefinner, kjøl eller større motorkraft. Ferja er rett og slett for dårlig til å ferdes i dette området, sier han.

Skylder øyfolket

De fleste andre som har erfaring fra «Midøy» og som også har vært om bord i nyferja er kritiske, men vil ikke stå fram i avisa med kritikken. Men Berge mener han ikke har noe å tape, og synes han skylder øyfolket å si fra. Spesielt synes han synd på onaværingene, som i flere uker har vært uten ferjeanløp. – De skulle ikke fått lov å holde på slik med et helt øysamfunn, sier han.

Svakhetene: Her er hovedsvakhetene med nyferja slik Berge ser det:

* Ferja er altfor kort i forhold til bredden. Dermed blir den ikke retningsstabil

* Hele ferja er for høg, vindfanget blir dermed stort.

* Mangler kjøl, burde hatt v-kjøl for å betjene dette sambandet. Mister retningsstabilitet og driver fort sidelengs.

* For lite motorkraft, både på hovedpropell og sidepropell.

– Men med den konstruksjonen Torghatten har valgt er jeg redd det ikke hjelper verken med større motorkraft, styrefinner eller ettermontert kjøl.

– Hva er det mest utfordrende med denne ruta?

– Det er kombinasjonen av en rekke forhold. Dette er jo definert som fartsområde 4, det vil si at ferja skal over åpne havstykker. Det stiller ekstra store krav til materiellet.

Små marginer

Utfordringen er ikke bare at noen av havnene er trange og vanskelig tilgjengelig i uvær. Hele farleia, men spesielt mellom Finnøy, Sandøy og Ona, er trang, grunn og utsatt for kraftig vind, strøm og havbåre. Det er ørsmå marginer om noe skulle inntreffe, sier Berge.

Han mener svakhetene ved den nye ferja er så store at hele prosjektet burde vært stoppet for lenge siden.

Men han har også forståelse for oppdragsgiver, Møre og Romsdal fylke. Fordi dette er et så krevende og utsatt samband, eksisterer det omtrent ikke ferjemateriell i hele landet som kan overta. Bortsett fra søsterskipet som har samme svakhetene.

Takket nei

Store deler av besetningene fra «Midøy» var om bord i både Kvaløy og Vengsøy for å gjøre seg kjent med dem før de ble satt inn i ruta. Mange av førerne takket nei til jobb på nyferja etter det de så. Berge var ikke om bord, men har sett tegningene og snakket med flere av sine kolleger.

– Det er nok til å si at ferja ikke holder mål, sier han.

Paradoks

Han framhever gamleferja «Midøy» som en helt annen sjøbåt og finner det paradoksalt at den ikke kunne brukes, mens nyferja har det formelle grunnlaget til å fortsette i ruta.

Denne uka tok Reidar Berge og hans kollega Jostein Hagset «Midøy» ut på siste reis i MRFs eie over Hustadvika til Trondheim der den skal brukes til opplæring av matroser.

Diskuter denne saken

Innsendt av Tidligere fergemann 25.01.2012 13:16:59 Varsle!

Torghatten vant 3 samband her i fylket, Fjord 1 skal drifte to av dem, deriblant sekka ruten, kan ikke Fjord1 & Torghatten bytte om disse to rutene og så kan Torghatten sette inn Kvaløy i Sekken sambandet og slik at Fjord1 kan over utasundsruten & bygge den fergen som dem opprinnelig hadde tengt å sette inn???
Kvaløy må da kunne brukest inne på Moldefjorden som er et helt annet farvann enn utasunds, det er jo god plass ved dem to anløpene der.
Hjertøysundet kan riktig nok bli en utfordring, men dem kan gå Bolsøysundet eller rundt Hjertøya ved dårlig vær..

Innsendt av Harøy 22.01.2012 22:04:55 Varsle!

Den forrige ferga som ble spesialbygd for sambandet (gamle Harøy) er til salgs på www.braship.no. Kanskje Torghatten Nord burde kjøpe den og kjøre egen suppleringsrute til Ona - i påvente av at man bygger ei ferge som kan fungere i sambandet? :-)

Innsendt av fergemann 22.01.2012 22:24:19 Varsle!

En skulle tro at en ferge med så store manøver- og styringsproblemer øyeblikkelig hadde vert tatt ut av rute. Når B/F Midøy som ikke har slike problemer ikke får seile, så burde i alle fall ikke B/F Kvaløy med sine store problemer overhode ikke fått seilt en eneste nm i denne ruta. Tror det var en fiasko å flytte SD til Haugesund, de gamle erfarne ble ikke med på flyttelasset. Nå tror jeg det bare er jyplinger som sitter på taburettene i SD.

Innsendt av Johs 22.01.2012 22:00:16 Varsle!

Hvorfor ha finner på Kvaløy? Er vi ikke gode nok for Torghatten vi her ute da? Hva med svensker? De skjønner vi ihvertfall hva vi sier. Miljømessig er imidlertid Kvaløy en suksess. Det er ikke mye utslepp fra et fartøy som ligger stille. Fortsetter det slik, blir det vel en miljøpris til både båt og selskap.

Innsendt av Kjell T Ringen 22.01.2012 10:10:01 Varsle!

heter Nordnorsk Skipskonsult og holder til i Harstad. Det er en sørgelig falitterklæring for en skipskonstruktør å tegne slikt.
Det kan nevnes at det samme kontoret tegnet Fjord1s "Dryna" og "Harøy".

Innsendt av fergemann 22.01.2012 20:38:49 Varsle!

I denne sammenheng må det jo nevnes at disse to nevnte ferger har vert en suksess for øyene i Haram og Sandøy.
Når fergene nå til våren får skiftet til noe større maskineri, så blir det om mulig enda bedre.

Innsendt av Hans P Tysnes 22.01.2012 07:43:33 Varsle!

Flott at tungtveiende erfaring vies spalteplass på Rbnett. I den senere tid har det vært flere skandaleprosjekter i regi av fylkeskommunen rundt om i landet. Fylket har vel også her fått det de har bestillt, ut i fra innholdet i anbudsrunden. At den er mangelfull og ikke tilpasset, ser vi nok en gang resultatet av. Når det kommer til oppsigelse av kontrakt, ser politikerne resultatet av sitt makkverk, og de står med skjegget i poskassa og toer sine hender. De skadelidene er øyfolket som også har gitt sin stemme til innkompetente politikere. Det er vel tydelig at det har gått for mye prestisje i saken, til at "Midøy" kan leies inn igjen. En skam.

Takk til Reidar Berge som står frem med faglig tyngde og setter ord på det som har skjedd.

Innsendt av RIP KVALØY 21.01.2012 22:49:29 Varsle!

Takker for den med "spikeren på hodet", Robert.
Jan Andr.

Innsendt av Per Viken 21.01.2012 22:49:10 Varsle!

For et klureselskap! Tenk å bestille to ferjer som i utgangspunktet er så dårlige at de må påsettes finner i et desperat forsøk for å få dem styrbare.
Det er bare å sette i gang å bygge ferje etter Fjord1 sine tegninger og la dette selskapet drive ruta. Det vil ta sin tid, men det er jo bestemt at det skal gå ferje på strekninga. Torghatten Nord bør få ei økonomisk straff så det svir.

Innsendt av Lei Av Sutring 22.01.2012 23:33:23 Varsle!

Må bare tegne etter Fjord1 sine tegninger... Var jo en "kjempesuksess" litt lenger nord... Har vel ikke gått så veldig bra for Fjord1 over Trondheimsfjorden (Flakk - Rørvik). Torghatten har jo ferger som går i vel så tøffe farvann som til Ona, så tror ikke det er rederiet sin feil... Ingen som har garantier for hva andre selskap vill bygget. Men godt vi har noe å klage over! Verden hadde ikke vært en like bra plass uten..

Innsendt av noen 21.01.2012 22:15:06 Varsle!

Det er nesten til å tro denne historien er klippet fra Donald Duck eller lignende tegneserier.
Forstår samfunnet og de innvolverte har kommet i en uheldig klemme med såpass mange brudd på avtaler og løsningen kan bli komplisert.
Konklusjonen er vel skandale?

Innsendt av anti demokrat 21.01.2012 20:56:30 Varsle!

Sånn går det når det skal være så mye politikk her i landet. Vet ikke om en politiker med kompetanse på det støv i for min del. Føler med dere. Visst de som bruker denne ferga fast hadde fått alle de pengene som er rota bort i byråkrati og anna dritt, så kunne det nåkk gått ferge 24 btimer i døgnet non stop gratis og enda ville fylket spart penger. OG DE BERØRTE HADDE HATT ET BRA TILBUD

Innsendt av Perry 21.01.2012 20:50:20 Varsle!

Her har RB snakket med en av MRF sine mest erfarne skippere ( noe TN skulle ha gjort for lenge siden ), en som kjenner dette farvannet meget godt, og virkelig vet hva han snakker om, vi ser her en utvikling som er utvilsomt meget skremmende, det sitter skips konstruktører / ingeniører , overflødige byråkrater, selskapsledelse og utformer et fartøy som skal trafikkere i Norges mest krevende ferge samband, det vi mest sannsynlig må slå fast her er at ingen eller svært få av disse har pisset på salt hav tidligere .
Og som vi ser, sluttresultatet er en ferge som er totalt ubrukelig i dette farvannet når høst og vinterværet setter inn, Ona har hvert uten ferge siden nyttår, tross det har vært mange god værs dager siden da .
Det er jo helt ufattelig at et selskap kan bygge en slik ferge uten å i det hele tatt ha brukt den spesialkompetansen som disse personene / førerne sitter inne med, helt uforståelig.
Dette fiasko fartøyet er noe rederiene må ta stor lærdom av, bruk de seilende, de sitter inne med enorm kompetanse som kan komme rederiene og passasjerene til stor nytte.

Innsendt av robert 21.01.2012 21:57:42 Varsle!

Du slår spikeren på hodet. Det er lokal kompetanse og erfaring som skal lyttes til. Teoretiske løsninger duger ikke!

Innsendt av RIP KVALØY 21.01.2012 20:23:05 Varsle!

Etter Torghattens verdensrekord i irregularitet og et fraværende, døsende, dormende Fylke, havnet alle i sjokk. Mulig? Ja! Finnes det ett menneske som kjenner forholdene og har det minste snev av tro på prosjektet? Nei! Handlingslammelsen har til og med tatt annbudsinnbyder! Øysamfunnet står i fare, dette er eneste ferdselsåre! Dette er den beste måten å bygge ned øysamfunnet! De færreste tar denne ferja uten at nøden tvinger dem! Ingen reflekterende øyboer/-ferierende med hytte ea, vil satse i fremtiden på et slikt tilbud. Svært leit også for de beste navigatørene, som klokelig skygger banen, hvem havner en opp med? Førstereisgutter uten fartstid? Hvis jeg må til Ona i morgen med bil og henger? Konklusjonen er klar: Gamleferja leies inn, lønnsomt for ny Midøys nye eier, for her står det ikke om penger, men fremtiden for Norges utvilsomt mest eksotiske øysamfunn. Torghatten er pr i dag ufrivillige en "øydødare". Døp "Kvaløy" til "Mjøsa" og selg den til høystbydende, få på plass en ferje som tåler vindforholdene og havet på grunnene her. Vi er båtfolk og våger ikke livet ved å gå om bord. "Nordaførr" er det berre bris i forhold, denne ytterste fliken av landet har de mest ekstreme forholdene, både hva vind og sjø angår. Det er tydeligvis ikke kommet til kunnskap for Torghatten, før nå, når dere lærer "the hard way". Ser vi litt inn i glasskula vil Midøy, eneste havgående ferje som takler forholdene her, komme tilbake til vi får en ferje som ikke setter samfunnet her ute ut av spill, og gjeninnfører fred, ro og harmoni! Erfar og ligg unna det dere ikke har vett på, så skal dette gå bra. Penger er det nok av her ute, så en løsning blir det, men folket er lojale, ennå, og vil at spillereglene skal gjelde. Pass opp og ta ikke for lett på oss, hoder ruller godt i unnabakke!

Innsendt av robert 21.01.2012 22:08:37 Varsle!

Tragisk å se at Midøy, foreløpig eneste mulige redning utasunds, er både solgt og sendt bort i hui og hast. Forlenging av dispensjon er det visstnok ikke søkt om.

Noen pålitelige løsning må finnes mens Torghatten desperat forsøker å redde sin ære. Imidlertid bør fylket gripe inn og bestille en varig løsning fra Fjord1 som kjenne dette farvannet.

Innsendt av hva med kano 21.01.2012 19:28:34 Varsle!

Må bli en fin resturang og tilby turistene og en fiske tur ,med kvelds sol og svitte og lukket danse gulv

Innsendt av Johan 21.01.2012 18:45:33 Varsle!

Ja slik går no dagan.. Dette er et KJEMPEPROBLEM over alt. Udugelige innleide konsulenter som ikke har de fnugg av kunnskap av hva de driver med. Hvorfor kunne ikke de prosjektansvarlige spurt disse karene undervegs i planleggingen??? Dessverre kom ikke dette som noe sjokk...

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Rbnett ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

På forsiden nå

Vil vurdere ny MFK-kontrakt

Daniel Berg Hestad (36) kan komme til å forlenge karrieren hvis han får tilbud om ny kontrakt med Molde. Les mer

St. Olav får "sporhund" mot kreft

PET-skanner heter den, og sporer opp kreft der andre maskiner ikke finner den. Nå forbereder Helse Midt å kjøpe sin første. Også Molde får gevinst i investeringslotteriet. Les mer

Ferja går igjen i Ytre

Rute 32 går nå som normalt igjen. Les mer

Hodeskader etter tunnelulykke

Onsdag ettermiddag måtte Måndalstunnelsen stenge etter møteulykke, og én ble sendt til sjukehus med helikopter. Les mer

Norah Jones til Moldejazz

"Tiårets viktigste jazzartist" på Romsdalsmuseet fredagen i jazzuka. Les mer 5 kommentarer