Tar praksis i Addis Abeba

Dugnad: Venner og kjente har strikket, og bedrifter og lag sender andre nyttige ti ng med sjukepleiestudentene som skal studere mor barn-arbeid i Etiopia. F.v. er Victoria Heggdal og Kristine Sandven, Guro Skaalvik og Sigrid Rossbach Hesthamar, og Torunn Gjerdset. Foto: Marit Heiene
Dugnad: Venner og kjente har strikket, og bedrifter og lag sender andre nyttige ti ng med sjukepleiestudentene som skal studere mor barn-arbeid i Etiopia. F.v. er Victoria Heggdal og Kristine Sandven, Guro Skaalvik og Sigrid Rossbach Hesthamar, og Torunn Gjerdset. Foto: Marit Heiene

De har mange i ryggen, sjukpleiestudentene som lørdag drar på fire ukers praksis i Etiopia.

Marit Heiene
Publisert: 27.01.2012 kl. 15:07
Endret: 27.01.2012 kl. 15:07

MOLDE: Når de seks 3.-årsstudentene reiser av gårde i morra, har de foran seg en annerledes praksisperiode i faget folkehelsearbeid, tema mor barn.

Sigrid Rossbach Hesthamar, Guro Skaalvik, Torunn Gjerdset, Victoria Heggdal og Kristine Sandven ser fram til fire uker i Etiopia. Oda Kvingedal Larsen blir også med, men var ikke til stede i går.

Mest skal de være på helsestasjon for mor og barn i Addis Abeba. Men de får også praksis på et sjukehus i denne hovedstaden som ligger like høgt som Galdhøpiggen.

I tillegg skal de på landsbygda noen dager og se forholdene der.

– Skal dere bare lære, eller blir det en utveksling av kunnskap?

– Vi kommer vel til både å observere og å delta, sier Sigrid.

– Dere er snart ferdige sjukepleiere, betyr det at dere kan gjøre det meste?

– Ja, hvis vi har en ferdigutdannet sjukepleier som veileder, sier de og ser på hverandre.

– Hvorfor velger dere å bli med på dette?

– Det er spennende! Man må jo benytte seg av en slik mulighet når man er ung, sier Sigrid.

Sjelden anledning

Torunn tror neppe en slik anledning dukker opp igjen:

– Jeg kan jo dra til Etiopia som turist en gang, men jeg får kanskje aldri tilbake muligheten for å jobbe der.

Kristine har planer om å arbeide i utlandet i framtida, og får nå smake på hvordan det kan være.

– Hva forventer dere å lære?

– Blant annet hvordan det er å arbeide under de forholdene vi kommer til, sier Victoria.

– Ja, og så tror jeg vi lærer å bli mer selvstendige. Vi vil vokse på dette, sier Sigrid.

Generelt venter de å lære mer om barn, siden dette er deres første praksis med mor barn som tema.

Dugnad

Når gruppa drar av gårde, har de med seg diverse gaver: strikkede luer og sokker til spedbarn; fotballer fra MFK breddeidrett; forskjellig forbruksutstyr fra sjukehusapoteket, og medisinsk utstyr som fire sanitetsforeninger i Romsdal har spleiset på.

Strikkevarene er det venner, kjente og lærere på Høgskolen som har laget, forteller høgskolelektor Ingeborg Ulvund.

Hun reiser sammen med studentene for å se til at de kommer godt i gang, men drar heim igjen etter en uke.

Globalt perspektiv

Det var hun og kollega Lillian Bjerkeli Grøvdal som var i Etiopia for et drøyt år siden og undersøkte mulighetene for en utveksling. Det kom i stand fordi Sanitetskvinnene driver arbeid i Addis.

Høgskolelektorene konkluderte med at opplegget ville passe godt inn i utdanningen deres.

– Hvorfor et slikt prosjekt?

– Det er viktig at studentene får med seg et globalt perspektiv på helse. Og et opphold i Etiopia vil gi dem andre utfordringer enn de ville fått her, sier Ulvund.

– Jeg tror dette blir kjempebra, og at studentene får et stort utbytte, både faglig og personlig.

Hvis praksisen fungerer bra, satser høgskolen på at det blir ett eller to slike praksisopphold årlig.

To partnere

Praksisen i Etiopia legges til rette av to samarbeidspartnere. Den ene er Universitetet i Addis Abeba, den andre er en organisasjon som Norske Kvinners Sanitetsforening (NKS) har startet.

Fylkessekretær Sissel Hagerup Heggdal forteller at NKS i fire år har jobbet med å opprette en søsterorganisasjon i Etiopia. Den ble godkjent av myndighetene i fjor, og heter Ethiopian Women’s Health Association.

– Sanitetsforeningene i Etiopia driver nå åtte helsestasjoner, og skal starte to nye i februar, forteller Hagerup Heggdal.

Det er en av disse stasjonene studentene skal ha det meste av sin praksis på den kommende måneden.

Dyr og do

Jentene, som nå kan telle timer til avreise, har også tanker om ting å engste seg for:

– Eh – jeg lurer jo på om det finnes skikkelige do der vi kommer, sier Victoria Heggdal – og får straks råd om å ta med eget toalettpapir.

Torunn har tenkt på risikoen for dyr i senga om natta.

Mens Sigrid lurer på om det er mye kriminalitet i Addis Abeba. Men hun smiler når hun sier:

– Vi har jo lyst til å komme tilbake, da.

På forsiden nå

Vil vurdere ny MFK-kontrakt

Daniel Berg Hestad (36) kan komme til å forlenge karrieren hvis han får tilbud om ny kontrakt med Molde. Les mer

St. Olav får "sporhund" mot kreft

PET-skanner heter den, og sporer opp kreft der andre maskiner ikke finner den. Nå forbereder Helse Midt å kjøpe sin første. Også Molde får gevinst i investeringslotteriet. Les mer

Ferja går igjen i Ytre

Rute 32 går nå som normalt igjen. Les mer

Hodeskader etter tunnelulykke

Onsdag ettermiddag måtte Måndalstunnelsen stenge etter møteulykke, og én ble sendt til sjukehus med helikopter. Les mer

Norah Jones til Moldejazz

"Tiårets viktigste jazzartist" på Romsdalsmuseet fredagen i jazzuka. Les mer 5 kommentarer